STAR Awards 2020: The Winners

No ratings yet. Log in to rate.

Thank you to everyone who took the time to nominate staff members as part of this year's STAR Awards.

These awards are a chance for students to thank staff members from all across the University who have gone above and beyond to support them, especially over the past few months.

This year you submitted a record number of nominations, more than 315! We saw over 155 individual staff members nominated from many different schools and support departments, that's more than the last two years combined.

Huge congratulations to each of this year's certificate and award winners:
 

Certificate of Recognition

Erica Cargill Aberdeen Business School
Lisa  Collie Aberdeen Business School
James  Fox Aberdeen Business School
David  Gibbons-Wood Aberdeen Business School
Jill Harris Aberdeen Business School
Morag Matson Aberdeen Business School
Moira Nikodem Aberdeen Business School
Adekunle  Oke Aberdeen Business School
Alison Siggins Aberdeen Business School
Anita Singh Aberdeen Business School
Peter Strachan Aberdeen Business School
Bill Sutherland Aberdeen Business School
Paul Arnell The Law School
David Christie The Law School
Uche Iloka The Law School
Thorsten Lauterbach The Law School
Carole  Lyons The Law School
Joseph Mante The Law School
Nicolas  Maulet The Law School
Sally Berrisford School of Creative and Cultural Business
Dorothy Giles School of Creative and Cultural Business
Rachael Ironside School of Creative and Cultural Business
Craig  Leith School of Creative and Cultural Business
Konstantina Martzoukou School of Creative and Cultural Business
Elliot Pirie School of Creative and Cultural Business
Peter Reid School of Creative and Cultural Business
Jill Smith School of Creative and Cultural Business
Christina  Stewart School of Creative and Cultural Business
Nicci Thompson School of Creative and Cultural Business
Arwa  Al Jumaily Scott Sutherland School
Richard  Laing Scott Sutherland School
David Moore Scott Sutherland School
Temitope Omotayo Scott Sutherland School
Samuel Penn Scott Sutherland School
Lesley Robertson Scott Sutherland School
Mohamed Amish School of Engineering
Hatem Ahriz School of Computing Science and Digital Media
Ian Harris School of Computing Science and Digital Media
Pam Johnston School of Computing Science and Digital Media
David Lonie School of Computing Science and Digital Media
Robert Lothian School of Computing Science and Digital Media
Kyle Martin School of Computing Science and Digital Media
Roger McDermott School of Computing Science and Digital Media
Ailsa McWhirter School of Computing Science and Digital Media
Carlos Moreno-Garcia School of Computing Science and Digital Media
Ashley Noble School of Computing Science and Digital Media
Tiffany Young School of Computing Science and Digital Media
Stewart Brodie School of Applied Social Studies
Sarah Buckler School of Applied Social Studies
Alice  Butler-Warke School of Applied Social Studies
Paul Fleetwood School of Applied Social Studies
Neil Gibson School of Applied Social Studies
Lauren Henderson School of Applied Social Studies
Alastair Logan School of Applied Social Studies
Kirstin Parkes School of Applied Social Studies
Francis Quinn School of Applied Social Studies
David Smith School of Applied Social Studies
Isobel Townsend School of Applied Social Studies
Ruth Woods School of Applied Social Studies
Nicola Youngson School of Applied Social Studies
David Blyth Gray's School of Art
Peter Chalmers Gray's School of Art
Mick Eason Gray's School of Art
Christopher Fremantle Gray's School of Art
Keith  Grant Gray's School of Art
Keith  Gray Gray's School of Art
Deirdre Jellema Gray's School of Art
Malcolm McKie Gray's School of Art
Kirstyn  Anderson School of Health Sciences
Judith Bisset School of Health Sciences
Elaine Carroll School of Health Sciences
Heather Donald School of Health Sciences
Andy Hall School of Health Sciences
Michelle Kennedy School of Health Sciences
Elaine Stewart School of Health Sciences
Gavin Thomas School of Health Sciences
Katie Anderson School of Nursing and Midwifery
John Clarke School of Nursing and Midwifery
Pauline Donaldson School of Nursing and Midwifery
Jennifer Elliot School of Nursing and Midwifery
Jackie Leith School of Nursing and Midwifery
Jo Lironi School of Nursing and Midwifery
Mary Munro School of Nursing and Midwifery
Billy  Ridler School of Nursing and Midwifery
Claire  Savage School of Nursing and Midwifery
Cameron Smith School of Nursing and Midwifery
Dan Warrender School of Nursing and Midwifery
Alyson Brown School of Pharmacy and Life Sciences
Andrew Chappell School of Pharmacy and Life Sciences
Neil Emmison School of Pharmacy and Life Sciences
Toni Gibson School of Pharmacy and Life Sciences
Emma Hector School of Pharmacy and Life Sciences
Lisa MacLeod School of Pharmacy and Life Sciences
Craig  McDonald School of Pharmacy and Life Sciences
Nail McEwan School of Pharmacy and Life Sciences
Lesley McIntosh School of Pharmacy and Life Sciences
Trudi McIntosh School of Pharmacy and Life Sciences
Noelle O'Driscoll School of Pharmacy and Life Sciences
Bruce  Petrie School of Pharmacy and Life Sciences
Iain Rowe School of Pharmacy and Life Sciences
Lindsey Taylor School of Pharmacy and Life Sciences
Rebecca Wright School of Pharmacy and Life Sciences
Elaine Youngson School of Pharmacy and Life Sciences
Debbie Booth Students' Union
Graeme Clark Students' Union
Lindsey Fordyce Academic Administration
Callum Kellie Gray's School of Art
Linda Leslie Employability and Professional Enrichment
Shona Lilly School of Computing Science and Digital Media
Kieran Matthews Students' Union
Ursula Ojiji Students' Union
Rahul Oza School of Nursing and Midwifery
Kelsey Pierce School of Applied Social Studies
Will Ritchie Employability and Professional Enrichment
Amy Robertson DELTA
Katy Yule Student Life

Recognition with Distinction

Simon Fraser Aberdeen Business School
Sheonagh Rowley Aberdeen Business School
Maryam Sutherland-Khan Aberdeen Business School
Izzy Crawford School of Creative and Cultural Business
Helen Dargie School of Creative and Cultural Business
Fiona McKay School of Creative and Cultural Business
Ibiye  Iyalla School of Engineering
Jay Lytwynenko School of Computing Science and Digital Media
Linda Smith School of Applied Social Studies
Chris Yuill School of Applied Social Studies
Fiona Anderson School of Health Sciences
Katherine Burgess School of Health Sciences
Paul Moran School of Health Sciences
Amy Arnold School of Pharmacy and Life Sciences
Eoin Cowie School of Pharmacy and Life Sciences
Irene  Brockie Library
Kirsty Campbell DELTA
Jordan Creasey Students' Union
Ashleigh Henderson School of Computing Science and Digital Media
Liv Jonassen DELTA
Helen Scott Employability and Professional Enrichment
Caroline Tierney Scott Sutherland School
Jonathan Walker Student Life

Continued Excellence

John Isaacs School of Computing Science and Digital Media
Morgan Adams School of Engineering
Gayle Scott Employability and Professional Enrichment
Jo Taylor Students' Union
Euan Walker Students' Union

Extra-curricular Award

Pauline Bremner School of Creative and Cultural Business
Olayinka Lewis The Law School
Scott Murison School of Engineering

Online Distance Learners' Choice

Garry Brindley School of Engineering

Postgraduate Choice Award

Emmanuelle Rey-Marmonier Aberdeen Business School

Panel's Choice Award

James Cunningham Aberdeen Business School
Helen Vosper School of Pharmacy and Life Sciences
Emmanuel Akerele Students' Union
Julia Porter Employability and Professional Enrichment

Innovative Lecturer of the Year

David Wilson Scott Sutherland School

Personal Tutor of the Year

Stephanie Morrison School of Health Sciences

Supervisor of the Year

Mark Zarb School of Computing Science and Digital Media

Support Staff Member of the Year

Gregor Mailer Students' Union

Lecturer of the Year

Fiona Smith School of Creative and Cultural Business

 

Comments

No comments have been made. Please log in to comment.
 

Top stories from Radar

Rainbow: A symbol of hope during the coronavirus outbreak

You may have noticed in your town or even on social media that drawings of rainbows are being displayed somewhere new - on windows of homes across the United Kingdom!

 
Designer uses fashion world expertise to combat present-day slavery

Nigerian design collective, Ile Moremi will be showcasing a tie-dye textile, Adire, in their signature jumpsuits and basketweave jackets. The collection will be displayed at the Africa Fashion Week London 2020 this August.

 
Student Elections: The Nominations

Nominations for the upcoming Student Elections are now closed. Find out more as to who are your candidates for this year:

 
RGU News: Closure due to Coronavirus Epidemic

As of tomorrow, RGU will be closing its doors to all staff and students for the foreseeable future in order to meet guidelines set by the UK Government.