STAR Awards 2021 - Results

No ratings yet. Log in to rate.

 

 

 

Thank you to everyone who took the time to nominate staff members as part of this year's STAR Awards.

These awards are a chance for students to thank staff members from all across the University who have gone above and beyond to support them, especially over the past few months.

This year you submitted a record number of nominations, more than 390! Huge congratulations to each of this year's certificate and award winners. Certificates and Awards will be sent to your school reception to be collected in due course, including last years awards.

Certificate of Recognition - Academic Staff

Michelle Coull Aberdeen Business School
Alison Siggins Aberdeen Business School
Mike Ellis Aberdeen Business School
Simon Fraser Aberdeen Business School
Anita Singh Aberdeen Business School
Elizabeth Gammie Aberdeen Business School
Raymond Davies Aberdeen Business School
Ayodele Asekomeh Aberdeen Business School
Peter Strachan Aberdeen Business School
Omaima Hassan Aberdeen Business School
James Fox Aberdeen Business School
Suzan Pecyna Aberdeen Business School
Julia Corvalan Aberdeen Business School
Susan Lawrie Aberdeen Business School
Christina McWhirter Aberdeen Business School
James Cunningham Aberdeen Business School
Dierdre Strachan Aberdeen Business School
Carol Air Aberdeen Business School
Jane Innes Aberdeen Business School
Xin Zhang Aberdeen Business School
Uche Iloka The Law School
Thorsten Lauterbach The Law School
Leon Moller The Law School
Carole Lyons The Law School
Sarah Sivers The Law School
John Karlberg The Law School
Lisa Gibbons-Wood The Law School
Sarah Arnell The Law School
Gerry McGee The Law School
David Christie The Law School
Fiona McKay School of Creative & Cultural Business
Izzy Crawford School of Creative & Cultural Business
Josh Bircham School of Creative & Cultural Business
James Morrison School of Creative & Cultural Business
Fiona Smith School of Creative & Cultural Business
Katherine Jones School of Creative & Cultural Business
Andrew Turnbull School of Creative & Cultural Business
Craig Leith School of Creative & Cultural Business
Andrew Martin School of Creative & Cultural Business
Jack Keenan School of Creative & Cultural Business
David Wilson Scott Sutherland School of Architecture & Built Environment
Silvia Bassanese Scott Sutherland School of Architecture & Built Environment
Amar Bennadji Scott Sutherland School of Architecture & Built Environment
Jonathan Scott Scott Sutherland School of Architecture & Built Environment
Gokay Deveci Scott Sutherland School of Architecture & Built Environment
Huda Salman Scott Sutherland School of Architecture & Built Environment
Michael Dignan Scott Sutherland School of Architecture & Built Environment
Reza Sanaee School of Engineering
Paula Rorie School of Engineering
Ghalib Janjua School of Engineering
Aditya Karnik School of Engineering
Ahmad Ayub School of Engineering
Gbenga Oluyemi School of Engineering
Alastair Baillie School of Engineering
Yakubu Balogun School of Engineering
Morgan Adams School of Engineering
Sha Jihan School of Engineering
Roger McDermott School of Computing 
Luca Piras School of Computing 
Hatem Ahriz School of Computing
Ross McLean School of Computing 
Eyad Elyan School of Computing 
David Lonie School of Computing 
Jamie McDonald School of Computing 
Tiffany Young School of Computing 
Carlos Moreno-Garcia School of Computing 
John Isaacs School of Computing 
Stewart Massie School of Computing 
Lauren Henderson School of Applied Social Studies
Ruth Waugh School of Applied Social Studies
Sharon Munro School of Applied Social Studies
Rita Philllips School of Applied Social Studies
Linda Smith School of Applied Social Studies
Angela Hart School of Applied Social Studies
Francis Quinn School of Applied Social Studies
Chris Yuill School of Applied Social Studies
Cameron Campbell Gray's School of Art
Michael Agnew Gray's School of Art
Colin Bell Gray's School of Art
Nicola Watson Gray's School of Art
Cameron Ross Gray's School of Art
Elaine Carroll School of Health Sciences
Thomas Craig School of Health Sciences
Sara Knight School of Health Sciences
Stephanie Morrison School of Health Sciences
Judith Bisset School of Health Sciences
Denise Penny School of Health Sciences
Louise Heenan School of Health Sciences
Lyndsay Alexander School of Health Sciences
Sarah Humphrey School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Andrea Lawrie School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Angela Kydd School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Mary Munro School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Katie Anderson School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Scott Macpherson School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Fiona Baguley School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Mo Tabib School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Jo Lironi School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Claire Savage School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Zoi Papadatou School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Jennifer Elliott School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice
Simon Officer School of Pharmacy & Life Sciences
Rebecca Wright School of Pharmacy & Life Sciences
Eoin Cowie School of Pharmacy & Life Sciences
Lindsey Masson School of Pharmacy & Life Sciences
Elaine Youngson School of Pharmacy & Life Sciences
Gwen Gray School of Pharmacy & Life Sciences
Lynda Storey School of Pharmacy & Life Sciences
Bruce Petrie School of Pharmacy & Life Sciences
Ranjit Barry School of Pharmacy & Life Sciences
Jenny Macaskill School of Pharmacy & Life Sciences
Craig McDonald School of Pharmacy & Life Sciences
Trudi McIntosh School of Pharmacy & Life Sciences
Laurie Smith School of Pharmacy & Life Sciences

 

Certificate of Recognition - Support Staff

Filippo Antoniazzi Student Life Department
Lorraine Amies Employability & Alumni
Rachel Pugh Employability & Alumni
Veronica Strachan Governance and Academic Quality
Liam Waldron Department for the Enhancement of Learning, Teaching and Assessment (DELTA)
Euan Walker RGU:Union
Graeme Clark RGU:Union
Jordan Creasey RGU:Union
Laura Pollock Student Life Department
Margaret McIntosh Academic Administration
Rachel Grant Student Life Department
Gayle Scott Employability and Alumni
Andrea MacMillan Graduate School
Fiona Campbell Business and Economic Development
Julie Strachan Department for the Enhancement of Learning, Teaching and Assessment (DELTA)
Shona Lilly School of Computing
Alison Orellana Academic Administration
Stephen Williamson School of Pharmacy and Life Sciences
Kirsty Campbell Department for the Enhancement of Learning, Teaching and Assessment (DELTA)
Sandra Gordon Estates and Property Services
Helen Scott Employability and Alumni
Josie Alexander RGU:Union
Edward Pollock Entrepreneurship & Innovation Group
Gemma Scally School of Pharmacy and Life Sciences
Vallath Kavitha Krishnan Communications
Tricia Horton Academic Administration
Linda Fraser Student Recruitment and Admissions
Rachel McGregor Department for the Enhancement of Learning, Teaching and Assessment (DELTA)
Sam McKinstrie Employability and Alumni
Vicki Grant School of Engineering
Liz Law School of Nursing, Midwifery and Paramedic Practice
Laura Chalmers Centre for Collaborative and Interprofessional Practice
Amy Robertson Department for Education, Learning, Teaching and Access (DELTA)

 

Certificate of Recognition with Distinction - Academic Staff

Oluyomi Osobajo Aberdeen Business School  
Simon Burnett School of Creative and Cultural Business   
Helen Dargie School of Creative and Cultural Business   
Konstantina Martzoukou School of Creative and Cultural Business   
Nazmi Sellami School of Engineering  
Ines Arana School of Computing  
Ian Harris School of Computing  
Kit-ying Hui School of Computing  
Craig Walker School of Health Sciences  
Kay Knox School of Nursing, Widwifery & Paramedic Practice  
Melissa Doyle School of Pharmacy & Life Sciences   
Fiona Work School of Pharmacy & Life Sciences   
Alison McIntosh School of Pharmacy & Life Sciences   
David Blyth Gray's School of Art  
Olayinka Lewis The Law School  

 

Certificate of Recognition with Distinction - Support Staff

Megan Beaudry Marketing
Rob Smith Communications
Roma Boulton School of Engineering
Jordan Moore RGU:Union
Ross Leven RGU:Union
Debbie Booth RGU:Union
Gregor Mailer RGU:Union

 

Continued Excellence: Academic Staff

Garry Brindley School of Engineering
Mark Zarb  School of Computing
Val Bremner The Law School

 

Continued Excellence: Support Staff

Ashleigh Henderson School of Computing 
Jo Taylor RGU:Union
Katy Yule Counselling

 

Extra-curricular Award

Lisa MacLeod School of Pharmacy & Life Sciences 

 

Online Distance Learners Award

David Hill The Law School

 

Postgraduate Choice Award

Tracy Pirie Aberdeen Business School

 

Panels' Choice Award

Ebuka Ibeke School of Creative & Cultural Business
Fergus Connor Gray's School of Art
Terry Knight Student Life

 

Innovative Lecturer of the Year

Sam Assan School of Health Sciences

 

Personal Tutor of the Year

Mohamed Amish School of Engineering

 

Supervisor of the Year

Pam Johnston School of Computing

 

Support Staff of the Year

Emmanuel Akerele RGU:Union

 

Lecturer of the Year

Emily Miscioscia School of Nursing, Midwifery & Paramedic Practice

 

Special Recognition Award

Professor Elizabeth Hancock Vice Principal (Academic Development and Student Experience) and Deputy Principal

 

Comments

No comments have been made. Please log in to comment.
 

Top stories from Radar

Roll for Initiative

With lockdown having many people lose their minds at the thought of being stuck inside, I and others are taking advantage of all this free time. We are using this opportunity to sit down and play a few hours of the “world’s greatest role-playing game”, Dungeons and Dragons.

 
How Has Covid-19 Impacted the Fashion Industry?

Covid-19 has had a major impact on the fashion industry. With many fashion retailers having to temporarily close their doors, resulting in staff either being furloughed by the government or losing their jobs. Whilst, some local fashion retailers and well-known fashion stores had to shut their doors permanently as they were not hitting the set income sales target for each of their individual retail stores.

 
Granite City to Face Major Loss

John Lewis, the heart and soul of the Aberdeen community, is to close.

 
Handy Revision Top Tips

With exams arriving there is a rush to the finish line. However, in order to help you manage, during what can be an extremely stressful time, Radar has compiled a list of handy revision top tips.